Kuzu Göbeği Nedir, Kuzu Göbeği Yemeği Ücreti fiyatı Ne kadar

KUZUGÖBEĞİ (KUZUGOBEGI) TİCARETİ KUZU GÖBEĞİ (KUZU GOBEGI) TİCARETİ

Moderatör: Becili Adminler

Forum kuralları
KUZUGÖBEĞİ (KUZUGOBEGI) TİCARETİ KUZU GÖBEĞİ (KUZU GOBEGI) TİCARETİ
Kullanıcı avatarı
AbdullahSAHIN
Mesajlar: 2144
Kayıt: 28 May 2008 10:18
Nerelisiniz: Beciköyü
HTML Bilgisi: Kötü
Hangi Takımı Tutuyorsunuz: Beci United Spor
eMail: abdullahsahin@becikoyu.com
Konum: Karaman
İletişim:

Kuzu Göbeği Nedir, Kuzu Göbeği Yemeği Ücreti fiyatı Ne kadar

Mesajgönderen AbdullahSAHIN » 04 Nis 2009 16:55

Bu konuyu facebook'ta paylaşın!
Köyümüzde kuzugöbeği mantarı olarak bilinen artık rüyalarımda görebildiğim Mantar, doğadan toplanan oldukça değerli bir mantar türüdür. Çam ormanlarında, yol ve akarsu kenarlarında, yanmış orman alanlarında meşe, ayı fındığı, Akçaağaç, kayın, dişbudak gibi yaprak döken ağaçların altında, kireçli-kumlu topraklarda tek tek ya da 2-3'lü gruplar halinde yetişir. Bu mantar gördüğü talep üzerine Köyümüzde bahar aylarında mantar toplama uğraşına neden olmaktadır. Doğada mart-mayıs aylarında yazın geç geldiği yörelerdeyse haziran-temmuz aylarında yetişir. Doğadan toplanan kuzu göbeği ihtiyacı karşılamada yetersizdir. Toplama sırasında topraktan misel yumağıyla birlikte sökülmesi giderek azalmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla kuzugöbeği’nin yüksek talebini karşılamak için doğadaki varlığını artırıcı çalışmalar yanında suni üretim teknikleri geliştirilmektedir.
Bu konuda pek çok çalışma yapılmıştır; örneğin, Ege Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde gerçekleştirilen (Kuzu göbeği) Üretim Tekniğinin Araştırılması” projesi gibi.
Gök gürlemesi ve şimşeklerin çakması sonrasında ortaya çıkar. Kuzu göbeği adında yumurta şeklinde bir mantar olup, son derece lezzetli olur Ayrıca suyunu göze çekerler gözü parlatır.
Mantarların besin maddesi olarak kullanılmasının yanında tedavi maksatlı kullanılması yeni bir keşif sayılmaz. Çünkü Hz. Muhammed (sas): 'Mantar kudret helvası cinsindendir. Küme mantarının suyu göze şifadır.' buyurarak bu besine dikkat çekmiştir. Yine Tirmizi'de yer alan bir rivayete göre halk: 'Mantar toprağın çiçek hastalığıdır.' deyince Resulullah Efendimiz (sas): 'Mantar menn'dendir (yani; Allah'ın İsrail oğullarına nimet olarak lütfettiği kudret helvası). Suyu göz için şifadır…' buyurmuştur. Ebu Hüreyre konuya şöyle bir ilâvede bulunur: 'Ben üç veya yedi mantar aldım. Onları sıkıp suyunu bir şişeye koydum. Gözünde rahatsızlığı olan bir hizmetçime tatbik ettim. İyileşti.' Sonraki dönemlerde, Peygamber Efendimizin (sas) tavsiye ve uygulamalarını kendilerine rehber edinen, her alanda olduğu gibi sağlık alanında da birçok çalışma yapan İslâm âlimleri, çeşitli icraatlarda bulunmuşlardır. Mantarla ilgili rivayetlerden mülhem İbn-i Baytar daha 1200'lü yıllarda mantar suyunun mikrobik göz hastalıklarını tedavi ettiğini belirtmiştir.
Ülkemiz, doğa mantarları yönünden hem tür hem de çeşit zenginliğine sahiptir. Doğadan toplanarak yenen bu mantarlar kendilerine has koku, lezzet ve hoş kokusuyla Halkımız tarafından rağbet görmekte ve büyük bir beğeniyle tüketilmektedir. Doğal olarak yetişen mantarlar; ormanlık bölgelerde, ağaç altlarında ve ağaç Kütükleri üzerinde, çayır alanlarda yılın belirli mevsimlerinde görülmektedir. Yetişme Devreleri, çevreyle ilgili koşullarına bağlı olarak genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Bazı Serin bölgelerde, yaz aylarında görülen türler de mevcuttur. Doğa mantarları yüksek Pazar değerine sahip olmaları nedeniyle yılın belirli zamanlarında –ağırlıklı olarak ilkbahar Ve sonbahar aylarında- bilinçsizce toplatılarak dış ülkelere satılmaktadır. Bu şekilde dışsatımı yapılan birçok doğa mantarı, bilinçsiz toplamalar nedeniyle tehdit altında olup, Bazı türler yakın bir gelecekte tükenme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Örneğin, özellikle Kuzu göbeği olarak bilinen ve ihracatı yapılan Türleri birçok yöremizde artık Bulunmamaktadır. Bazı yörelerimizde ise zor bulunur hale gelmiştir. Bu durum toplama Yapan kişiler tarafından da bilinmesine rağmen, maddi getirisi nedeniyle toplama işlemi, Doğayı sömürecek şekilde sürdürülmektedir. Toplayıcılar, mantarları çok küçük ve kökleri ile topraklı bir şekilde sökmektedir. Böyle bir toplama işlemi, özellikle kuzugöbeği türleri için son derece tehlikelidir. Çünkü Bu türler Sınıfından olup, sporları diğer şapkalı mantar türleri gibi Olmayıp, İçerisinde bulunmaktadır. Sporların doğaya Yayılması; mantarın büyüyüp gelişmesi, yaşlanıp çatlaması ve İçinden sporların Kolayca çıkabilmesiyle mümkün olmaktadır. İşte bun edenle yeni oluşmakta olan çok küçük Mantarların koparılması son derece hatalıdır. Mantarların büyümesine fırsat Verilmediğinde, kuzugöbeği gibi mantar türlerinin çoğalabilmesi toprakta kök Bölgesindeki misellerle mümkün olmaktadır. Kökler topraklı bir şekilde alındığında, bu Yolla çoğalma imkânı da ortadan kalkmış olacaktır. Bu tür bilinçsiz toplamalarla, doğa Mantarları giderek azalmakta ve neredeyse yok olma sınırına gelmiştir… Öyle ki artık rüyalarıma bile girmez oldularKuzu göbeği Künyesi
Türkiye her yıl ilkbahar aylarında tonlarca (400-500 ton) Kuzu göbeği mantarını özellikle Avrupa ülkelerine ihraç etmekte ve bunun sonucunda önemli miktarda döviz girdisi sağlamaktadır. Köylüler bu mantarı toplamak için sabahın erken saatlerinden akşam saatlerine kadar ormana gidip mantar aramaktadırlar. Bu sürede toplanan mantarlar, akşamüstü köye gelen aracılar tarafından peşin olarak satın alınmakta ve kısa sürede ihracatçı firmaya teslim edilmektedir. Mantarlar, bu firmalarda boyutlarına göre tasnif edilir, sapın topraklı kısmı kesilir, daha sonra üçer kiloluk kasalar halinde paketlenip taze olarak Fransa, Isviçre, Almanya, Ingiltere, Belçika, Hollanda, Lüksemburg, Avusturya, Ispanya, Amerika, Isveç ve Norveç gibi ülkelere gönderilir. Talep fazlası ise dondurularak veya kurutularak daha sonra satılmak üzere depolanmaktadır. Dünyada Italya, Ispanya ve Yunanistan gibi Akdeniz ülkelerinde yetişen Kuzu göbeği hem çeşit hem de miktar olarak ülkemizde oldukça zengin durumdadır.
Morchella cinsine ait olan Kuzu göbeği mantarları ortalama 5-15 cm boyunda, kremden koyu kahverengiye kadar değişen renklerde bal peteğini andıran şapkası ile kolayca tanınabilecek bir yapıdadır. Üremelerini sağlayan sporlar, askus adı verilen bir kese içinde bulunur. Bu keseden atılan sporlar uygun sıcaklık ve nemde toprakta çimlenerek mantarı meydana getirirler. Kuzu göbeği mantarının dünyada yaklaşık olarak 30 civarında türü bilinmektedir. Türkiye’de ise en yaygın olarak rastlanan türleri, Morchella crassipes, M. conica, M. deliciosa, M. esculenta, M. elata, M. distans ve M. rotunda’dır.


Nerelerde Yetişir?
Yurdumuzda çam ormanlarında, bazen meşe, dişbudak gürgen ve elma ağaçlarının çevresinde, ilkbaharda özellikle Nisan ve Mayıs aylarında yağmurlardan sonra Kuzu göbeğini bol miktarda bulmak mümkündür. Genellikle Ege, Akdeniz ve Karadeniz bölgelerinde yetişen bu mantarlar Izmir-Bergama, Muğla, Kastamonu, Aydın, Denizli, Çanakkale, Uşak, Balıkesir, Sinop illeri ve çevresinde yaygın olarak tanınmakta ve toplanmaktadır.
Dikkat!
Ekonomik yönden orman köylüsüne büyük katkı sağlayan bu mantarların çeşit ve miktarında son yıllarda bir azalmanın olduğu gözlenmektedir. Azalma sebebi olarak, yağmurların yeterince yağmaması yanında mantarların aşırı ve bilinçsizce toplanması görülmektedir. Bu mantardan gelecekte de aynı şekilde faydalanmak istiyorsak dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıralayabiliriz;
*Yapılan orman kesimleri ve şehirleşme nedeniyle türün yayılış alanı sürekli daralmakta olduğundan yayılış alanlarını genişletmeye yönelik koruma alanları oluşturulmalıdır.
*Türün aşırı toplanması engellenmeli, bu konuda toplamanın yapıldığı orman köylerine gelir getirici alternatif üretimler sağlanmalı ve toplama konusunda halkın bilinçlendirilmesine yönelik çalışmalar artırılmalıdır.
*Mantar çoğunlukla daha eşeysel olgunluğa ulaşmadan, yani sporlarını oluşturmadan gençken toplanmakta bu da türün yok olmasına neden olmaktadır. Diğer taraftan mantarın toprağıyla birlikte bulunduğu ortamdan çıkarılması, oluşum evresinde çok önemli bir yapı olan sklerosiyumu (Morchella’nın yaşam döngüsünde olumsuz koşullara dayanıklı önemli bir evre) ortadan kaldırmaktadır. Bu nedenle hem genç mantarların toplanmaması hem de sklerosiyumun korunması için gerekli bilgi aktarımı yapılmalıdır.
Görüldüğü gibi yapılan ihracatla elde edilen dövizle ekonomik yönden önemli miktarda gelir getiren bu mantar, gerekli önlemler alınmazsa yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır. Bunun için özellikle ilkbahar aylarında orman köylüsüne toplama ile ilgili bilgiler aktarılarak bu konuda bilinçlenmeleri sağlanmalıdır.


KUZU GÖBEĞİNİN ÜRETİMİ YAPILABİLİRMİ?


Öncelikle kuzu göbeği mantarını ev, bahçe veya sera ortamında yetiştirme şansınız fazla yok. İklim koşullarını sağlamanız da oldukça zor. Nedeni bu mantarlar doğa koşullarında, yetiştiği bölgelere göre değişmekle beraber özellikle ilkbahar aylarında, mart sonu ve mayıs ortalarına kadar görülmektedir. Bu dönemde ancak toplanabilir. Bütün bir yıl doğada mevcut değildir. Bu nedenle sizin onları sürekli olarak yetiştirme şansınız şu an için yok. Tabi bu konuda çalışmalar devam etmekte. Özellikle büyük mantar firmaları da kuzu göbeğinin ticari miselinin hazırlanması ve kültür formlarının tespiti ve yetiştirilmesi aşamasında büyük beklenti içerisindeler
KUZU GÖBEĞİ MANTRININ DOĞADA KENDİLİĞİNDEN YETİŞMESİ İÇİN GEREKEN OKADAR ÇOK ŞARTLAR VARKİ BAZILARI ŞUNLARDIR

Toprak neminin % 20'nin üzerinde, sıcaklığın toprak yüzeyinde 10-23 °C arasında ve toprağın 0-10 cm.'lik derinliğinde ise 8,5-20 °C arasında olması gerektiğini bildirmektedirler. Yanısıra nisbi nem % 58-77 arasında, pH notral veya alkali kullanılabilir azot açık bir şekilde yüksek bir seviyede olmalıdır demektedirler. İlaveten de çalışmaları sırasında kalsiyum, potasyum ve fosfor seviyelerinin fruktifikasyon sezonunuda senenin herhangi bir zamanından daha yüksek miktarda olduğunu da gözlediklerini belirtmektedirler Yani bu demek oluyorki biz bu şartları meydana getirmemiz oldukça zor görünüyor
KUZU GÖBEĞİ YEMEKLERİ NASIL PİŞİRİLİR YENİR
Yenme şekli diğer mantarlarla aynıdır. Çiğ olarak yenmemeli. bir oturuşta çok fazla yenmememli
Kuzugöbeği Mantarı Dolması

http://akdenizruzgari.blogspot.com/2007/04/moril-kuzugbei-mantar-dolmas.html ADRESİNDEN ALINTIDIR
Malzemeler:
12 adet büyükçe Artebella taze moril (kuzugöbeği) mantarı
3 yemek kaşığı zeytinyağı
Tuz ve karabiber
Ceviz
2 pırasanın beyaz bölümleri (çok ufak kesilmiş)
Krem peynir
Bir kaç diş ufak doğranmış sarımsak
Yapılışı:


1. Önce cevizleri bir tavada hafifçe kavurup bir kenara alıyoruz.
2. Fırını 200 C'de ısıtıyoruz. Temizleyip saplarını kestiğimiz Artebella moril (kuzugöbeği) mantarlarını fırın kabına alıp üzerine 1 kaşık zeytinyağını gezdiriyoruz, tuz ve karabiber ekleyip dikkatlice karıştırıyoruz ve kabı fırına veriyoruz. 8-10 dakika yumuşayıncaya kadar pişiriyoruz.
3. Bu arada pırasaları ve sarımsakları 2 yemek kaşığı zeytinyağda yumuşayıncaya kadar soteliyoruz. Pişince bir kaba alıp içine krem peyniri ekleyip iyice karıştırıyoruz. Cevizleri irice doğrayıp bu karışımın içine ekleyerek karıştırıyoruz.
4. Pişmiş morilleri fırından çıkartıp küçük bir bıçakla dikey olarak ikiye ayırıyoruz. İçlerine hazırladığımız karışımı doldurup tekrar fırında 5 dakika tutup sıcak servis yapıyoruz.
şayet sizinde tarifleriniz varsa aşağıdaki yorum ekle kısmına yazarsanız Çok sevinirim..


Kuzu göbeği videosu izle

Google+ Plus ta (+ pılas okunur) Paylaş
En son AbdullahSAHIN tarafından 11 Mar 2010 14:00 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
AbdullahSAHIN
Mesajlar: 2144
Kayıt: 28 May 2008 10:18
Nerelisiniz: Beciköyü
HTML Bilgisi: Kötü
Hangi Takımı Tutuyorsunuz: Beci United Spor
eMail: abdullahsahin@becikoyu.com
Konum: Karaman
İletişim:

sahin70.wordpress.com Adresime gelen KuzuGöbeği yorumları

Mesajgönderen AbdullahSAHIN » 05 Nis 2009 17:32

http://sahin70.wordpress.com/kuzu-gobegi-morilles/ sahin70.wordpress.com en güncel yorumlar
Google+ Plus ta (+ pılas okunur) Paylaş

Kullanıcı avatarı
AbdullahSAHIN
Mesajlar: 2144
Kayıt: 28 May 2008 10:18
Nerelisiniz: Beciköyü
HTML Bilgisi: Kötü
Hangi Takımı Tutuyorsunuz: Beci United Spor
eMail: abdullahsahin@becikoyu.com
Konum: Karaman
İletişim:

Re: Kuzu Göbeği Nedir, Kuzu Göbeği Yemeği ve Ücreti Ne kadar

Mesajgönderen AbdullahSAHIN » 24 May 2011 07:40

Google+ Plus ta (+ pılas okunur) Paylaş

Kullanıcı avatarı
AdemSahin2001
Mesajlar: 2847
Kayıt: 28 May 2008 10:17
Nerelisiniz: Beciköyü
HTML Bilgisi: İyi
Hangi Takımı Tutuyorsunuz: Beci United Spor
eMail: AdemSahin2001@gMail.Com
Konum: AdemSahin2001@gMaiL.Com - The magnificent place of the World and Turkey.
İletişim:

Re: Kuzu Göbeği Nedir, Kuzu Göbeği Yemeği ve Ücreti Ne kadar

Mesajgönderen AdemSahin2001 » 24 May 2011 11:42

Bu sayfanın izlenme sayısı tüm siteyi geçiyor yaa.. Reklam falan mı alsak acaba :D 2348 olmuş..
Turkmedya sitesinde de buldum bu yazıları aynen : http://www.turkmedya.com/V1/Pg/detail/NewID/268348/CatID/1/CityCode/43/CityName/Kutahya/TownID/533/VillageID/17114
Google+ Plus ta (+ pılas okunur) Paylaş
....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
FoRuMa ReSiM - ViDeO NaSıL EkLeNiR BiLMiYoRSAnIz >> Buraya tıklayınız...


BeciKoyu.Com u BEĞENMEK için TIKLA : >>>

....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Kullanıcı avatarı
AbdullahSAHIN
Mesajlar: 2144
Kayıt: 28 May 2008 10:18
Nerelisiniz: Beciköyü
HTML Bilgisi: Kötü
Hangi Takımı Tutuyorsunuz: Beci United Spor
eMail: abdullahsahin@becikoyu.com
Konum: Karaman
İletişim:

Re: Kuzu Göbeği Nedir, Kuzu Göbeği Yemeği ve Ücreti Ne kadar

Mesajgönderen AbdullahSAHIN » 24 May 2011 13:45

Bu sayfa http://sahin70.wordpress.com ve http://abdullahsahin.wordpress.com/ buara ile paslaşıyor, misafir yolluyor http://sahin70.wordpress.com spaces iken 30-40 Binlerdeydi
Google+ Plus ta (+ pılas okunur) Paylaş

Kullanıcı avatarı
AdemSahin2001
Mesajlar: 2847
Kayıt: 28 May 2008 10:17
Nerelisiniz: Beciköyü
HTML Bilgisi: İyi
Hangi Takımı Tutuyorsunuz: Beci United Spor
eMail: AdemSahin2001@gMail.Com
Konum: AdemSahin2001@gMaiL.Com - The magnificent place of the World and Turkey.
İletişim:

Kuzugöbeği , Kuzugobegi , Kuzu Göbeği , Kuzu Gobegi

Mesajgönderen AdemSahin2001 » 24 May 2011 15:41

Kuzugöbeği , Kuzugobegi , Kuzu Göbeği , Kuzu Gobegi , Morchella , Morchella_Esculenta , Morilles Nedir ?

Kuzugöbeğini , Latincesini, İngilizcesini merak eden olabilir diye ben de biraz araştırıvereyim dedim burası geldi. Bakmak isteyen buyursun..
http://tr.wikipedia.org/wiki/Kuzugöbeği


İngilizcesi : Morel diye de bilinir Çayır Mantarı olarak düşünüp Agaric denmesi ise yanlış bir kullanım olur....

Kuzugöbeği asıl Fransız mutfağına hitap ettiği için onların verdiği isim daha makbuldür bence çünkü en iyi onlar ilgilenip özenli bir sunum hazırlamışlar: http://fr.wikipedia.org/wiki/Morchella

Bunlar da İngilizce wiki den
http://commons.wikimedia.org/wiki/Morchella_esculenta
http://species.wikimedia.org/wiki/Morchella_esculenta
Google+ Plus ta (+ pılas okunur) Paylaş
....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
FoRuMa ReSiM - ViDeO NaSıL EkLeNiR BiLMiYoRSAnIz >>
Buraya tıklayınız...


BeciKoyu.Com u BEĞENMEK için TIKLA : >>>


....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Kullanıcı avatarı
AbdullahSAHIN
Mesajlar: 2144
Kayıt: 28 May 2008 10:18
Nerelisiniz: Beciköyü
HTML Bilgisi: Kötü
Hangi Takımı Tutuyorsunuz: Beci United Spor
eMail: abdullahsahin@becikoyu.com
Konum: Karaman
İletişim:

Re: Kuzu Göbeği Nedir, Kuzu Göbeği Yemeği ve Ücreti Ne kadar

Mesajgönderen AbdullahSAHIN » 10 May 2014 12:09

Aşağıda Fransız gurmelerine ait bir site var kuzu göbeğinin fiyatı hakkında biraz araştırma
yapmak ve gerçek fiyatı bulmak hiçte zor olmasa gerek buyurun işte site işte fiyatlar
http://www.gourmetfoodstore.com/frenchg ... U0NCCL7XX5
16 oz = 450 gramı 372.75 ABD Dolar
372.75 ABD Doları = 773.828307 Türk Lirası
Şimdi gram ve kilo fiyatına bakalım
773.828307 Türk Lirası /450 gram = 1.71961846 x 1000 gr=1719,61846 TL
Yani buna göre 1 Kilo kuzu göbeği fiyatı 1719.62 TL ye geliyor
http://www.gourmetfoodstore.com/mushroo ... s-6733.asp

Su Morel Mantarlı bu bir alt kalitesi yabani olmayan üretim sanırım
http://www.gourmetfoodstore.com/mushroo ... s-8061.asp
Google+ Plus ta (+ pılas okunur) Paylaş

Kullanıcı avatarı
AbdullahSAHIN
Mesajlar: 2144
Kayıt: 28 May 2008 10:18
Nerelisiniz: Beciköyü
HTML Bilgisi: Kötü
Hangi Takımı Tutuyorsunuz: Beci United Spor
eMail: abdullahsahin@becikoyu.com
Konum: Karaman
İletişim:

Re: Kuzu Göbeği Nedir, Kuzu Göbeği Yemeği ve Ücreti Ne kadar

Mesajgönderen AbdullahSAHIN » 13 May 2014 09:33

KUZUGÖBEĞİNİN KİLOSU 800 TL MİLLİYET HABERİ
http://ekonomi.milliyet.com.tr/kuzugobe ... efault.htm
Google+ Plus ta (+ pılas okunur) Paylaş


“KUZUGÖBEĞİ (KUZUGOBEGI) TİCARETİ KUZU GÖBEĞİ (KUZU GOBEGI) TİCARETİ” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron