MUT İL OLSUN

MUT İL OLSUN

Moderatör: Becili Adminler

Forum kuralları
MUT İL OLSUN

Mut İl Olsun

Kesinlikle Katılıyorum
2
100%
Olabilir
0
Oy yok
Katılmıyorum
0
Oy yok
Karaman'a Bağlansak Yeter
0
Oy yok

Toplam oy: 2

Kullanıcı avatarı
AdemSahin2001
Nerelisiniz: Beciköyü
HTML Bilgisi: İyi
Hangi Takımı Tutuyorsunuz: Beci United Spor
eMail: AdemSahin2001@gMail.Com
Konum: AdemSahin2001@gMaiL.Com - The magnificent place of the World and Turkey.
İletişim:

MUT İL OLSUN

Mesajgönderen AdemSahin2001 » 19 Eki 2010 16:00

Bu konuyu facebook'ta paylaşın!
MUT İL OLSUN
Vakti zamanında Karaman şehrini çok severdim ama artık eskisi gibi sevmiyorum. O zamanlar Mut'un Karaman'a bağlanması hararetle anlatılırdı. Hatta Diştaşköyü.com sitesinde de bununla ilgili bir konu vardı. Herkes çok iyi olacağını söylemişti. O aralarda gerçeği farkettim çünkü yerli birisiyle tanıştığında Mut iyi falan deseler de kendi aralarında Mut la ilgili çok kötü espriler yaptıklarını gördüm. Biz buraların gurbetçisiysek onların %90 Avrupa'da gurbetçi ama hala empati yapamıyorlar. Orada gurbetçileri nasıl yamyam gibi görüyorlarsa burada da Mut'luları genelde açıktan bazen de az terbiyeli olanlar ama çoğunlukla hepsi de aptal, çingen olarak görüp ifade ediyorlar.
Peki bu nasıl olacak ? Şu anda Karaman'da 30.000 kadar Mut'lu yaşamakta, oysa hala buradaki bisküvi fabrikaları taa Mut'tan, hatta Beci'den bile işçi getirmekte. Taşımacılıkla uğraşacağına fabrikayı oraya kurarsan bu 30.000 kişi kendi memleketlerine döner ve Mut'un 40.000 nüfusuna ek 30.000 = 70.000 işte bugün Karaman'ın nüfusu 130.000 olsa da Karaman 'da il olduğunda nüfusu 70.000 idi. Gülnar ı büyük ilçesi Kravgayı da zorlama küçük ilçesi yaptın mı olur biter. Ben bunları o zaman Diştaş sitesinde herkesin Mut - Karaman'a bağlansın sözünün aksine söylemiştim.

Şimdilik Google da böyle bir araştırma yaptığımda hiç bir bilgi çıkmıyor ileride sadece bizim site gözükecek.

Sonuç olarak vakti zamanında Karamanoğlu beyliğine bile 5 yıl başkentlik yapmış bu tarihi ilçemiz il olmayı hakkediyor artık..

Hadi bakalım bir gün bu hayalimiz gerçekleşirse bu işin öncüsü olarak şimdiden 1 dakikalığına bunun gururunu yaşayalım..

Bu arada sayfaya bir de anket ekledim..
Göster»
Google+ Plus ta (+ pılas okunur) Paylaş
....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
FoRuMa ReSiM - ViDeO NaSıL EkLeNiR BiLMiYoRSAnIz >> Buraya tıklayınız...

BeciKoyu.Com u BEĞENMEK için TIKLA : >>>

....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Kullanıcı avatarı
MehmetAliSahin33
HTML Bilgisi: Kötü

Re: MUT İL OLSUN

Mesajgönderen MehmetAliSahin33 » 24 Eki 2010 02:21

Neden olmasın :d

Kullanıcı avatarı
Muhammet

Mesajgönderen Muhammet » 24 Eki 2010 08:55

Geç bile kalmış..
Bizde Yanlış Olmaz Olsa Bile Yanlışlıkla Olmuştur

Kullanıcı avatarı
AbdullahSAHIN
eMail: abdullahsahin@becikoyu.com
İletişim:

Mesajgönderen AbdullahSAHIN » 26 Eki 2010 12:10

Ben pek taraftar değilim.. Karaman'a bağlansın daha iyi bence..

isatufanisa
eMail: iTufan67@Hotmail.Com
İletişim:

Mesajgönderen isatufanisa » 25 Oca 2011 20:24

Olsun tabii bizim neyimiz eksik..

Kullanıcı avatarı
AdemSahin2001
HTML Bilgisi: İyi
eMail: AdemSahin2001@gMail.Com
Konum: AdemSahin2001@gMaiL.Com - The magnificent place of the World and Turkey.
İletişim:

Mesajgönderen AdemSahin2001 » 14 Eyl 2012 00:18

Bugün Google da Mutlular.Org isimli sitemizde bu konuda bir yazı buldum... gerçi nedense site uçmuş google önbelleğinden kurtarabildim ama bu bile yeterli. Ne zaman yazıldığı belli değil ama ileride tamamen silinmemesi için hemen buraya kopyalıyorum..

İÇEL NEREYE GİTTİ? (MUT'UN GELECEĞİ)

Eskiden İçel (İç-il) ismi vardı, her ne kadar halk tarafından kullanılmasa da. Tarihi epey eskilere uzanır. Ancak, son zamanlarını kısaca hatırlayalım:

Silifke ve civarı Emevîler zamanında, 647 yılında İslâm orduları ve İslâmiyet ile tanışır. Abbâsîlerin 838 yılında büyük ekseriyeti Türk olan askerlerle Bizans’a düzenlediği seferin konaklama yerlerinden birisi Lamas Çayı vadisidir. Bu konaklama ile Silifke ve civarı Türklerle de tanışmış olur.
Alparslan’ın Anadolu fethi gerçekleşirken Anadolu’ya akın akın gelen Türk boyları Karaman ve Mut ile Silifke’ye de yerleşmiştir. Müslüman olan Oğuz boyları buralarda Türkmen ve Yörük isimleri ile anılmaya başlamıştır. Silifke çevresinde Türkmen aşiretlerinin hızla çoğaldığı, İslâm’ın giderek yayıldığı Anadolu Selçuklu zamanında 1228 yılında Türkler Silifke ve çevresini alır. Silifke’ye Kamareddin adında bir vâli tâyin edilir. Selefkos Nikadorun Selefkiya’sının adı, 1228 yılında Anadolu Selçuklular tarafından Kamareddin ili olarak değiştirilir. Ancak sonradan Karamanoğulları ikiye ayrıldığında, Toroslardan aşağıda kalan yere “İç-il > İçel” adını verirler.
1402 yılında Yıldırım Bayezid’in Ankara savaşında Timur’a yenilmesinden sonra Timur, Karaman Beyliğine Konya, Alanya ve İçel’i vererek Osmanlıdan alıp buraları Timur toprağı yapar. 1487 yılında 2.Bayezid tarafından tamamıyla Osmanlı devletine katılır. Böylece Silifke, Osmanlı Devletinin Karaman eyaletine bağlı bir sancağı olur.
Silifke ve çevresi, II. Selim zamanında 1571 yılında İçel adıyla Kıbrıs’a bağlanır. İki yüz altmış yıl sonra 1831 yılında Sancak olarak Adana eyaletine bağlanır. Adana eyaleti İçel, Mersin, Tarsus ve Adana’yı idaresi altındabulunduruyordu. Çukurova’nın Fransızlar tarafından işgali üzerine 1918’de Adana’dan ayrılıp İçel adı ile tek başına sancak olarak Dâhiliye Nezâretine bağlanır.
1924 yılında sancak isimleri kaldırılır. Yerine “mutasarrıflık” veya vâlilik” tâbirleri kullanılmaya başlar. Mut, Gülnar, Anamur, Silifke, merkezi Silifke olan İçel adında bir vilâyet olur. 1933 yılında bazı vilâyetlerin kaza (ilçe) yapılmasına dâir bir kanunla İçel ilinin merkezi Silifke’den Mersin’e taşınır. 2002 yılında ise hükûmetin aldığı bir kararla Karamanoğulları’nın Türkçe olarak bu bölgeye verdiği İçel ismi tarihe karışır.
Evet İçel’in kısa tarihçesi bu. Bunu niye anlattım? Çünkü senelerden beri Mutluları meşgul eden bir husus var:Karaman’a bağlanma meselesi…
Ben, şu ana kadar dillendirilmeyen veya daha önceden benim duymadığım bir teklifi, Mut, Mersin ve dahi Karaman halkına sunmak istiyorum.
Mutluların bir kısmı Karaman’a bağlanalım diyor, bir kısmı böyle kalalım diyor. Bazıları da Mut il olsun diyor. Mut’un il olması bütün Mutluların ve dahi benim gönlümde yatan aslandır. Ama mantıklıca düşünüldüğü vakit çok da mümkün gözükmüyor. Bir ihtimal var, biraz sonra anlatacağım.
Mut, Mersin’e bağlı kalırsa ne olur?
Şu anda Mersin’e bağlı olmasının bazı sıkıntıları var: Meselâ uzak olması, bazı resmî işlerin yapılabilmesi için gidip gelme ve orada kalmak gerektiğinde problem oluyor. Mersin’in ilçeleri arasında yüzölçümü bakımından büyük olsa da nüfus itibariyle en büyük olmadığı için devletten gelen yardımlar az oluyor. Buna benzer sıkıntılar var ve senelerdir çekiliyor. Yine de halkımızın bir kısmı böyle kalınmasını istiyor.
Karaman’a bağlanırsa ne olur?
En başta mesafe kısalır ve Mersin için yaşanan sıkıntılar bertaraf olur. Zaten fiilî olarak hastane, ticaret vb.hususlarda münâsebetlerimizin çoğu Karaman ile... Ancak halkımızın bir kısmı Karaman’a bağlanmayı istemiyor. Anlayışla karşılamak lâzım. “Senelerce Mersinliyiz dedik. Şimdi Karamanlıyız demek zor geliyor.” diyorlar. J Ayrıca bir hususu da göz ardı etmemek lazım: Sertavul kış mevsiminde her zaman geçit vermeyebilir.
Üçüncü Yol: (Benim teklifim)
Silifke, yukarıda anlatıldığı gibi 1933’e kadar il idi. Şu anda da bildiğim kadarıyla il olması için TBMM’de çalışmalar yapılıyor. Bir iş yaparken onun her tarafını düşünmek lâzım. Bu husus da bu işin belki bir yönü. Silifke (Selefkos Nikador) yabancı bir kumandanın adıdır. Biz Karamanoğulları’nın verdiği ve öz be öz Türkçe olan İÇEL adını Silifke’ye versek ve İçel’i il yapsak, Yukarıdaki haritada da görüldüğü gibi Mut, Gülnar, Aydıncık, Bozyazı ve Anamur ilçelerini de İçel’in ilçeleri yapsak,
1. Mersin’in uzak olmasından kaynaklanan sıkıntılar giderilmiş olur. Zaten insanlarımız, hastane vs. ihtiyaçları için sıkça Silifke’ye gidiyorlar.
2. Çok dikkat çekici bir husus: Mut’tan hiç milletvekili çıktığını duymadık. Belki böylece Mut’un dertlerini çözecek bir milletvekili Mut’tan çıkarılabilir.
3. Karaman’ın yakınlığının bütün avantajlarını kazanmış oluruz. Silifke ile Karaman aynı uzaklıkta.
4. “Nerelisiniz?” sualine “Karamanlıyız.” demek zorunda kalmış olmayız. J Benim için hiçbir mahzuru yok ama bir kısım insanlarımız bunu kabullenemiyorlar. İnsanların morallerini bozmamak lâzım. Mutsuz insanların yaşadığı bir Mut düşünemiyorum.
5. Sertavul geçit vermediği mevsimlerde de ilimize gidebiliriz.
Dördüncü Yol: Mut’un il yapılması
Bir kısım insanlarımız Mut olacaksa il olmalıdır diyorlar. Benim içimde yatan aslan da bu. Ancak Mut yukarıda olması hasebiyle Anamur ve Bozyazı gibi beldeler için yine uzak olur. Buralıların itiraz edeceğini zannediyorum.
Netice
Mutluları mutlu edecek bir karar verilmeli ve bu belirsizlik bir an evvel giderilmelidir. Ya Mut il yapılmalı, ya da İÇEL fikri gerçeğe dönüştürülmelidir. Hatta 33 plaka İçel’e verilir, Mersin’e de yeni bir plaka verilirse daha iyi olur kanaatindeyim. Ayrıca Mersin milletvekilleri de bu hususa karşı çıkmasınlar lütfen. Mut’tan hiç milletvekili çıkmadığı için maalesef Mut’un sıkıntılarıyla uğraşan de pek olmuyor. Mahallî idareciler bir yere kadar ulaşabiliyorlar.
Mut ve Silifke Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlıklarına, Mersin Valiliğine, TBMM’ye, Mersin milletvekillerine ve Mut halkına duyurulur.
Ahmet Yaşar PATIR
ayp@mutlular.org
FoRuMa ReSiM - ViDeO NaSıL EkLeNiR BiLMiYoRSAnIz >>
Buraya tıklayınız...

BeciKoyu.Com u BEĞENMEK için TIKLA : >>>

KerimSahin

Mesajgönderen KerimSahin » 29 Ağu 2013 09:48

Artık http://www.mutlular.org/node/101 adresinden normal olarak takip edilebiliyor. Belki geçici bir durum olmuştur...
Tırnak içinde "Mut İl Olsun" diye aratınca Google sonuçlarında sadece 3 site çıkıyor. Bizim kapı açan yılan sayfası da çıkıyor nedense 3. olarak ta Sakız Köyünden Ramazan Keser in bloguna koyduğu bir anketten dolayı toplam 3 site çıkıyor. Tırnaksız aramada 7. sayfada bir yahoo grubunda bu konunun taa 2006 da ele alındığını da buldum.. 2009 yılında yapılan http://www.radikal.com.tr/turkiye/4_yeni_il_icin_teklif_getirildi-937126 haberde ise il olmamızı değil yeni bir ile bağlanmamızı düşünenler varmış..13. Sayfadan Bir bağlanma haberi daha.. Sonuç olarak tırnaksız aramada çıkan 20 sayfada hala bizim site çıkmamış.. Arada başka sebeplerle çıkmış olsa da yetmez..

Kullanıcı avatarı
AbdullahSAHIN
eMail: abdullahsahin@becikoyu.com
İletişim:

Mesajgönderen AbdullahSAHIN » 22 Oca 2015 14:05

Bu aralar araştırmalar yapılıyor
örneğin karamanda kaç MUT lu çalışıyor