MEİS ADASI "Castellorizo"

Belgeseller

Moderatör: Becili Adminler

Forum kuralları
Belgeseller
Kullanıcı avatarı
AdemSahin2001
Nerelisiniz: Beciköyü
HTML Bilgisi: İyi
Hangi Takımı Tutuyorsunuz: Beci United Spor
eMail: AdemSahin2001@gMail.Com
Konum: AdemSahin2001@gMaiL.Com - The magnificent place of the World and Turkey.
İletişim:

Mesajgönderen AdemSahin2001 » 07 Haz 2015 14:30

Bu konuyu facebook'ta paylaşın!
Ortaokuldaki sosyalcimiz Mustafa Kağnıcı Antalya-Kaş çok yakın bu küçük adanın suyunu bile bizden aldığını söylemişti. Böyle yakın olması sebebiyle hep ilgimi çekerdi. 2014 te yurtdışından misafirlerimiz geldiğinde Yunanlı misafirimiz Sakis'e Meis adasını sormuştum. İlk başta bilememiş sonra "haa Castellorizo" demişti. Biz Meis desek te Avrupalılar, Yunanlılar Castellorizo diyorlar. Hatta o da orada yapmıştı askerliğini. Haritada incelerken Meis, Meisti, Megisti şeklinde isimlerini görmüştüm ama Castellorizo yu hatırlamıyordum. Adada venediklilerden kalma bir kale varmış. (Castle) ingilizcede kale demek ama ada Venediklilerin olunca italyanca kaleden ismini almış anlaşılan. Bugün TGRT Haber TV de Meis Adası yakınlarında dalış yapan dalgıçlarla ilgili bir belgesel vardı. Derinlerde Paris isimli bir savaş gemisi vardı ve o gemiyi 1. Dünya Savaşında batıran Mustafa Ertuğrul isimli komutanın hatıraları eşliğinde anlatıyorlardı. Koca koca gemileri bir portakal sandığı hilesiyle topçuların önüne çekip batırmışlardı. Bunları izleyince Meis adasının tarihini araştırmak aklıma geldi ve google da aratınca İlber hocanın bir yazısını buldum burada da paylaşayım dedim. Ayrıca yaz tatilinde kapı vizesiyle de ziyaret edilebiliyormuş. Ben sadece askeri bir ada zannediyordum turizme de açıkmış.

Google araştırmaları

İlber Hocadan Meis Tarihi

Meis Adası

Meis Adası Vize

Kaş Meis Vize
Google+ Plus ta (+ pılas okunur) Paylaş
....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
FoRuMa ReSiM - ViDeO NaSıL EkLeNiR BiLMiYoRSAnIz >> Buraya tıklayınız...

BeciKoyu.Com u BEĞENMEK için TIKLA : >>>

....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

“Belgeseller” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir