ARILAR KOVANI NEDEN BIRAKIP GİDERLER

DOĞAL YAŞAM / BİTKİ - AĞAÇ - HAYVANLAR ve EKOSİSTEM

Moderatör: Becili Adminler

Forum kuralları
DOĞAL YAŞAM / BİTKİ - AĞAÇ - HAYVANLAR ve EKOSİSTEM
doganarslan
Nerelisiniz: Yalnızcabağı

ARILAR KOVANI NEDEN BIRAKIP GİDERLER

Mesajgönderen doganarslan » 24 Eyl 2010 10:19

Bu konuyu facebook'ta paylaşın!
Merhaba Forum Dostları benim bi arkadaşımın sorunu var "ben dedim cevap verirler forumcular" sorun şu arkadaşımın arıları kovanı terk ettmiş bunun sebebi acaba nedir 4 tane kovanı vardı 4 üde gitmiş kovanı hiç birinin içinde 1 adet bile ölü arı yok aç değiller Bal var ama genede kovanı terk etmişler bunun sebebini anlayamadım bunların 1 tanesi sonbaharda kaçmış 3 taneside ilkbaharda kaçmışlar
Google+ Plus ta (+ pılas okunur) Paylaş

Kullanıcı avatarı
AbdullahSAHIN
Nerelisiniz: Beciköyü
HTML Bilgisi: Kötü
Hangi Takımı Tutuyorsunuz: Beci United Spor
eMail: abdullahsahin@becikoyu.com
İletişim:

Re: ARILAR KOVANI NEDEN BIRAKIP GİDERLER

Mesajgönderen AbdullahSAHIN » 24 Eyl 2010 10:24

Sevgili kardeşim ben arıcılıktan anlamam ama araştırdığım kadarıyla bunların birçok sebebi olabiliyor zirai ilaçlar ve elektromanyetik alanalar başlıca sebepleri

Son 4-5 yıldır dünya arıcılarının gündemine giren Koloni Çöküş Sendromu denilen olayla Türk arıcılar da karşılaşmaya başladı.

Kovanda görülen bir problem olmamasına rağmen, arılar terkedip gidiyor. Arı ölülerine de rastlanmıyor. Çoğu zaman terkedilmiş kovanlarda kapalı yavrulara da rastlanıyor.

Bütün dünyada 2-3 yıldır yapılan ciddi araştırmalara rağmen konuyla ilgili net sebep ortaya konamadı.

Olası sebepleri şu şekilde sıralıyorlar.

- Varrova mücadelesinin yeterli yapılmamış olması. Varrova bulaşıklığı belli bir düzeyin üstüne çıktığı zaman arılar kovanı terketme eğilimine giriyor.
- Gözle görülemeyen hastalıklar.
- Arılara zararlı olan zirai ilaçlar. Bazı tohumluk ilaçların arılarda yön bulma duygusunu bozduğu söyleniyor.
- Cep telefonu baz istasyonu, radar, yüksek gerilim hattı gibi elektromanyetik dalga yayan cihazlar.
- İklim değişikliği nedeniyle arıların aşırı strese girmesi. Özellikle bölge dışından gelen ırklarda daha çok olduğu söyleniyor.

Kullanıcı avatarı
AdemSahin2001
Nerelisiniz: Beciköyü
HTML Bilgisi: İyi
eMail: AdemSahin2001@gMail.Com
Konum: AdemSahin2001@gMaiL.Com - The magnificent place of the World and Turkey.
İletişim:

Mesajgönderen AdemSahin2001 » 24 Eyl 2010 19:29

yazık olmuş yaa..
....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
FoRuMa ReSiM - ViDeO NaSıL EkLeNiR BiLMiYoRSAnIz >> Buraya tıklayınız...

BeciKoyu.Com u BEĞENMEK için TIKLA : >>>

....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Kullanıcı avatarı
kerim usta
Nerelisiniz: Diğer
HTML Bilgisi: Kötü
İletişim:

Mesajgönderen kerim usta » 24 Eyl 2010 22:31

Forumcuların iyi araştırma yaptıklarına inandığınız için teşekkür ederiz. Abdullah beyin araştırmalarına ilaveten aşağıdaki sebepleri de göz önünde bulundurmak gerekir.
  • Genelde oğul arısı konan kovan güneş altında bırakılırsa, içeride bunalan arı kovanı terk eder. Bu sebeple oğul kovana konulduktan sonra hemen serin bir yere alınmalı bu mümkün değilse kovan üzerine dal parçası vs koyarak güneşin etkisi azaltılmalıdır. Ayrıca aşırı sıcak yüzünden oğulların asıldığı suni peteklerde eriyerek yerinden düşebilir.
  • Kovanda arının hoşlanmadığı bir koku bulunması. Eğer kovan iyi bir yerde muhafaza edilmemişse içine bir takım kötü kokular sinmiş olabilir. Ya da kovanın içi boyanmış olabilir. Arıyı koymadan önce kovanı koku yönünden de kontrol etmeli ve gereken önlemleri almalıdır.
  • Ana arı kovana konulmamıştır. Ana arı konduğu yerde kalmış, yere düşmüş ya da bir kuşa yem olmuş olabilir. Böyle bir durumda oğul arısı çıktığı kovana geri döner.
  • Kovan arıya dar gelmiş olabilir. Çok güçlü çıkan bir oğul konduğu kovana sığmayabilir. Oğul arısının kovanı terk etmesi engellemek için varsa kovana ballı bir petek koymalı ya da şerbet vermelidir. Diğer kovanlardan alınacak açık yumurtalı bir petek de arının kovanı terketmesini engelleyecek önlemlerden birisidir.

Kullanıcı avatarı
difficulty
Nerelisiniz: Diğer

Mesajgönderen difficulty » 28 Eyl 2010 00:40

bugün ilk kez suni olmadıgımı bildigim bir bal yedim. hakiki bal.
bir komsumuz ugrasıyordu basarmıs bizede tattırdı.
ekşimsiydi ve açık renkli cıvık bir şekli oluyor.
belki hepsi öyle değildir ben anlamıyorum tabi.
azcık bogazı yakıyor. (tatlı oluşundan dolayı)
sordugunuz sorunun cevabını veremem ama şu aralar gdo yüzünden herseyin tadı karısmıs durumda en azından hakiki bal hakkında detay yazmış oldum.

“DOĞAL YAŞAM / BİTKİ - AĞAÇ - HAYVANLAR ve EKOSİSTEM” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir