KIYMETLİ VE YARI KIYMETLİ TAŞLAR

DOĞAL YAŞAM / BİTKİ - AĞAÇ - HAYVANLAR ve EKOSİSTEM

Moderatör: Becili Adminler

Forum kuralları
DOĞAL YAŞAM / BİTKİ - AĞAÇ - HAYVANLAR ve EKOSİSTEM
Kullanıcı avatarı
AdemSahin2001
Nerelisiniz: Beciköyü
HTML Bilgisi: İyi
Hangi Takımı Tutuyorsunuz: Beci United Spor
eMail: AdemSahin2001@gMail.Com
Konum: AdemSahin2001@gMaiL.Com - The magnificent place of the World and Turkey.
İletişim:

KIYMETLİ VE YARI KIYMETLİ TAŞLAR

Mesajgönderen AdemSahin2001 » 14 Haz 2014 17:46

Bu konuyu facebook'ta paylaşın!
Araziye çıktığımızda her çeşit ve renkte çok sayıda taşlar buluruz ve hemen bunun ne olduğunu veya herhangi bir değerinin olup olmadığını merak eder çevremizdekilere sorarız.

Eskiden Sertavul'a gittiğimizde evlerde EBE TAŞI denilen ve kapı arkalarında kapıyı tutmak üzere kullanılan doğadan toplanmış bir çeşit deniz canlısına benzeyen avuç büyüklüğünde, süngerimsi bir görüntüsü olan değişik değişik taşlar görürdük. Araziye çıktığımızda biz de bulurduk ama bizim köyde pek kullanımı olmadığı için ya birisine verir yada olduğu yerde bırakırdık.
Sonra lisedeyken Kimya hocamız Mukadder Aslan; Kadınhanı yöresinde her yeri dolaşıp jeolojik örnekler topladığını, nerede ne olduğunu bildiğini söylerdi. Bu sebeple ben de araziye çıktığımda etrafımdaki taşları bu gözle görmeye çalışırdım. Bir gün yurdun önüne kaldırım yapmak için dökülen 1 kamyon toprağı aktarırken sarı renkte cam gibi bir sürü taş bulmuş bunun ne olabileceğini, ya da elmas olup olmadığını öğrenmek için kimya hocamıza götürmüştüm. O da bunun 3-4 derecesinde bir kuvars olduğunu söylemişti. Bunun ne derecesi olduğunu ve neye göre derecelendiğini sorunca da tırnağın çizme gücünün 1 veya 1.5 kabul edilip ona göre katı maddelerin sınıflandırıldığını söyleyerek; atıyorum demir 5, çelik 6, elmas'ın da 7 olduğu bilgisini vermişti. Bulduğumuz şey elmas olmasa da doğal taşlar konusunda iyi bir heves yakalamıştık.

Erzurum'da Üniversitedeyken pikniğe gittiğimiz bir dağda simsiyah bir taş bulmuştum. Yumruktan büyük bu pırıl pırıl taş çok ağırdı ve 2-3 kilo gelirdi. Ben bunun katılaşmış halde oltutaşı veya maden kömürü falan olabileceğini düşünüyordum ama oltutaşı yerden maden şeklinde çıkarılırmış. Bir taş ustasına gösterip bunun obsidyen olduğunu bir işe yaramadığını öğrenince atıvermiştim. Ayrıca geçen yıl gittiğim Göksu çevresinde bir köy arazisinde yeşil yeşil taşlar bulmuş 10-15 tane toplamıştım ama onlarda arabada bir süre durduktan sonra çöpe gitti. Bu konularda geçen yıllarda TRT de Anadolu'dan özel kanallarda ise gezi yaptıkları uzak doğudan çeşit çeşit taşları oyup kesip süs eşyası haline getirenlerin belgeselleri çıkmıştı. Maho agam da eskiden üniversitedeyken desinatörlerin böyle taşları kesecek aletleri olup işlediğin anlatırdı. Bizde öyle aletler olmadığı için değerlendiremiyorduk ama geçen yıllarda Konya'ya gidişimizin birinde orada her çeşit taşı ham ve işlenmiş halde satan bir mağaza görmüştüm. Hatta onlardan TAŞLARIN FAYDALARI isimli bir de broşür almıştım. Demek ki satanlar varsa alanlar da vardır diye google da aratınca gittigidiyor.com da bile satıcılar buldum. Çoğu 5-10 tl den başlıyor 50 - 100 Tl ye de bulabileceğiniz çeşit çeşit taşlar satılmakta. Mesela şu linkteki kalsit türü taşlar ile çok defa karşılaşmışızdır. İyi fiyata da satılıyor. İlgilenmek lazım.

KUVARS NEDİR öğrenmek için buraya tıklayın

Son olarak bu konularda tek yetkili olan Maden Tetkik Arama'nın web sitesi en iyi kaynak olacağından den oraya bakmakta fayda var. İşte kıymetli taş örnekleri için BURAYA TIKLAYIN Bu sitede açılır kutudan her taşın resmini ve ismini öğrenebilirsiniz.
Mesela OPAL resmi çok güzelmiş. Resim
Bu da Kalsit Kristali: Resim
.........................

Bu konuyu 14 Haziran 2014 te Becikoyu.Com da yayınladım
Adresi : viewtopic.php?f=171&t=4437

https://drive.google.com/file/d/0B1K5et ... sp=sharing'}">Göster»
Google+ Plus ta (+ pılas okunur) Paylaş
....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
FoRuMa ReSiM - ViDeO NaSıL EkLeNiR BiLMiYoRSAnIz >> Buraya tıklayınız...

BeciKoyu.Com u BEĞENMEK için TIKLA : >>>

....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Kullanıcı avatarı
AbdullahSAHIN
HTML Bilgisi: Kötü
eMail: abdullahsahin@becikoyu.com
İletişim:

Re: KIYMETLİ VE YARI KIYMETLİ TAŞLAR

Mesajgönderen AbdullahSAHIN » 16 Haz 2014 13:33

hepsini okudum nostalji dolu
bi o kadarda içinde birikenleri dökmüşsün
güzel ve aydınlatıcı bilgiler olmuş
TEŞEKKÜRLER...
Ama resim linkleri uçmuş :)

Kullanıcı avatarı
AdemSahin2001
HTML Bilgisi: İyi
eMail: AdemSahin2001@gMail.Com
Konum: AdemSahin2001@gMaiL.Com - The magnificent place of the World and Turkey.
İletişim:

Re: KIYMETLİ VE YARI KIYMETLİ TAŞLAR

Mesajgönderen AdemSahin2001 » 17 Haz 2014 00:30

Aynen yaa iyi oldu benim için de. Resimleri Plus a yükleyip paylaşıma açmıştım niye gitti anlamadım. Neyse ayarlarız bir ara.
FoRuMa ReSiM - ViDeO NaSıL EkLeNiR BiLMiYoRSAnIz >>
Buraya tıklayınız...

BeciKoyu.Com u BEĞENMEK için TIKLA : >>>

“DOĞAL YAŞAM / BİTKİ - AĞAÇ - HAYVANLAR ve EKOSİSTEM” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir